آیا تا به حال با خود اندیشیده اید که چرا در طراحی سالن انتظار کلینیک دندانپزشکی از مبلمان راحتی و دیوارهای رنگی  استفاده شده است؟
نظرتان در مورد انتخابی عالی و جذاب در مورد سیستم نور و روشنایی که باعث صمیمانه و دوستانه به نظر رسیدن محیط می گردد، چیست؟

آیا می دانید عکس مورد علاقه کودکان چیست؟
این اِلمان های به دقت انتخاب شده و ایده های خوب حاصل طرح های خلاقانه معمار است. بر روی هر اِلمانی در طراحی داخلی برنامه ریزی شده، مورد مطالعه قرار گرفته و به خوبی در راستای ایجاد محیطی راحت و آرامش بخش برای بیماران و دندانپزشکان و دستیارانشان و سایر متخصصان اجرا شده است.
طراحان نه تنها مسئول چیدمان و طراحی دکوراسیون کلینیک دندانپزشکی هستند بلکه در قبال ایجاد محیطی لذتبخش که بیماران در آن احساس راحتی نمایند، نیز مسئولند. حال آن که اکثر افراد با دیدن صندلی قدیمی در کلینیک دندانپزشکی تعجب نخواهند نمود، اما بهتر است تا محیطی مطلوب با کمک علم طراحی داخلی ایجاد گردد.
چند توصیه ساده که به شما کمک می کند تا محیط کسل کننده و نامناسب به محیطی لذتبخش برای افراد تبدیل شود:
رنگ های خنثی
استفاده از رنگ های بژ یا آبی کمرنگ می تواند کمک شایانی در راستای بهبود بخشی به آرامش بیماران در طول دوره درمان نماید.  محیط پر هیاهو وهیجان انگیز می تواند باعث ایجاد عدم حس آسودگی در افراد گردد.

آویزان نمودن کارهای هنری مرتبط با دندانپزشکی
به طور حتم خوش ذوقی و باسلیقگی در انتخاب تابلو و پوسترهای نقاشی می تواند باعث تغییر در خلق و خوی شود. از انتخاب تابلو و پوسترهای هنری که جنبه های دردناک درمان را به تصویر می کشند پرهیز نمایید. استفاده از تابلویی با رنگ آمیزی روشن و هنری برای این کار کافی می باشد.در کل محیط از تابلوها و پوسترهای هنری به منظور ایجاد فضایی مناسب و دلپذیر استفاده نمایید.
اضافه نمودن آکواریوم به محیط
بسیاری از افراد هنگام مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دچار ترس و استرس می شوند. اضافه نمودن آکواریوم به سالن انتظار به طور قابل توجهی باعث معطوف شدن حواس به موضوعی دیگر به جز درمان خواهد شد و این امر به بیمار کمک خواهد نمود تا  احساس آرامش نماید.
استفاده از این این تدبیر برای کودکانی که غیر قابل کنترل و مضطرب می باشند، بسیار مفید است.

قرار دادن مجلات و کتاب های دندانپزشکی
استفاده از کتاب ها و مجلات کتاب می تواند باعث آغاز گفتگویی شگفت انگیز  بین بیماران گردد. علاوه بر این، آن ها آخرین تغییرات و پیشرفت ها در رشته دندانپزشکی را به تصویر می کشند. در مواقعی که از آن ها استفاده نمی شود، در نگاه یک بیمار استفاده از مجلات  و کتاب امری حرفه ای در دکوراسیون به نظر می رسد.
گیاهان سبز
بیماران در برخی از کلینیک ها حس خوشایندی نسبت به محیط ندارند. افزودن چندین گیاه سبز در محیط انتظار و بقیه ساختمان باعث ایجاد فضایی مطلوب خواهد گردید.

 

نویسنده: